BALBOA


 

 

Balboa jest parowym tańcem swingowym pochodzącym z południowej Kalifornii. Jego początki datowane są na lata 20 XX wieku, a jego największy rozkwit przypada na lata 30 i 40 XX wieku. Rozróżniamy 2 osobne podstyle, Pure Balboa i Bal-Swing. Pure Bal jest tańczony w bardzo bliskim trzymaniu i skupia się na rytmicznym przenoszeniu ciężaru ciała i partnerowaniu. Bal-Swing wykorzystuje dalsze pozycje i charakteryzuje się dużą ilością obrotów. Oba style wymagają subtelności i skupienia na partnerze, dlatego Balboę postrzega się bardziej jako taniec dla tancerzy a mniej jako taniec pokazowy. Balboę tańczy się głównie do muzyki swingowej i jazzowej z lat 30 i 40. Tempo jest raczej szybkie między 180 a 250 uderzeń na minutę. Głównymi wykonawcami muzyki w tamtych czasach byli Chick Webb, Benny Goodman, Artie Shaw, Count Basie, i Duke Ellington ale także Django Reinhardt. Kroki w balboa są bardzo małe co pozwala bez większego problemu tańczyć do bardzo szybkiego tempa. Nie wymaga również tak dużo miejsca jak inne swingowe tańce z tamtej epoki jak Lindy Hop lub Charleston.

 

Dla kogo są przeznaczone te zajęcia?

Zajęcia przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn (taniec w parze), którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności o technikę taneczną jaką jest Balboa. Szczególnie odnajdą się na tych zajęciach osoby, które interesują się Swingiem i lubią słuchać jazzu.

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, następnie krótki układ do muzyki jazzowej lub ćwiczenia na poszczególne ruchy ciał wykorzystywane w Balboa, w dalszej części nauczysz się krótkiej choreografii w parze, którą możesz później wykorzystać na swingowych spacerach organizowanych przez naszych Instruktorów. Podczas zajęć stosujemy zmianę partnerów (każdy tańczy z każdym), co daje dużo lepsze efekty w nauce prowadzenia partnerki i podążania za partnerem. (Jeśli nie chcesz zmieniać się w parze, zgłoś to Instruktorowi przed zajęciami).

Czego się na nich nauczysz?

Poznasz kroki i ruchy typowe dla techniki Balboa, Lindy Hop, Swingu.

Panowie nauczą się doskonałego i czytelnego prowadzenia partnerki, a Panie podążania za prowadzeniem partnera.

Zwiększysz świadomość ciała oraz poszerzysz własne zakresy. Dowiesz się jak interpretować muzykę i jak tańczyć do danego utworu muzycznego (musicality).

Co da Ci uczestnictwo w tym kursie?

Udział w zajęciach zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Pozwala na wyciszenie negatywnych emocji i oderwanie się od zmęczenia i pracy. Balboa dodatkowo pozwala nam się przenieść na chwilę do lat 30 XX wieku do Stanów Zjednoczonych, poznać kulturę i poczuć klimat tamtych lat. Ponadto na zajęciach czeka cię duża dawka radości i pozytywnej energii.

Gdzie wykorzystasz umiejętności zdobyte na tym kursie?

Lindy Hop i Balboa na pewno wykorzystasz na organizowanych imprezach przez naszych Instruktorów, jak np. Spacery Swingowe. Wszelkie informacje na temat swingowych eventów będą udostępniane na naszym Facebooku.

W co się ubrać na zajęcia Balboa?

Strój nie krępujący ruchów ciała, na początku obuwie sportowe płaskie.

 

GRAFIK:

środa
19:10-20:10 BALBOA Dołącz!
Piotr Marciniak, Aneta Kiełboń
PoczątkującyDołącz
nr zaj.8/12