SZABATON - Warsztaty Tańca Izraelskiego 18.11.2012r


taniec żydowski

 

Łódź to miastu wielu kultur i tradycji. Jedną z wiodących, które miały duży wpływ na dzisiejszy wizerunek Łodzi, jest kultura żydowska. Dlatego też chcemy przedstawić Wam niezwykle interesujący projekt Taneczny - Szabaton, czyli Warsztaty Tańca Izraelskiego.

 

Radość Tańca w Kręgu. Na tych zajęciach, nie potrzebujesz partnera. Już nauka pierwszych kroków, wyrażających radość z bycia razem, w rytm oryginalnej muzyki, wzbudzi entuzjazm i energię, które będą trwać jeszcze długo po zakończeniu zajęć.

Pierwotnie taniec wśród Żydów był zarezerwowany wyłącznie do oddawania chwały i czci Bogu. W późniejszych czasach tańce zaczęły być praktykowane w życiu świeckim głównie jako forma uzewnętrznienia radości np. na weselach,z powodu narodzin dziecka w rodzinie,czy też na cześć gości wchodzących do domu. Stopniowo powstawały także tańce opowiadające o zwykłym codziennym życiu, codziennych czynnościach i zwyczajach.

Dla Żydów radować się i cieszyć jest praktycznie tym samym co tańczyć. W języku hebrajskim jest jedenaście słów określających taniec lub jakiegoś rodzaju ruchy taneczne: wirować, obracać się, skakać etc., ale głównym słowem określającym taniec jest słowo "hagag"co znaczy Tańczyć Po Kole. I takie właśnie w większości są Tańce Żydowskie - Tańce Po Kole. Koło jest symbolem jedności, równości, wspólnoty, integracji - taka jest właśnie charakterystyka Tańców Żydowskich (www.cieszyn.pl)

Tańce są bardzo zróżnicowane. Począwszy od wolnych i nastrojowych jak np. Eretz Eretz czy Balada Lama'yan po skoczne i dynamiczne jak Hora Ha Bika'a czy Mayim Besason. W programie są też tańce w rytmach z innych tradycji kulturowych jak Asi Es La Vida (latino) czy Yedid Nefesh (walczyk).

Prowadzi: Zenon Błażełek. Swoją karierę zaczynał od Tańca Estradowego, w zespołach przy domach kultury, potem rozwijał się w Tańcu Towarzyskim. Później przyszedł czas na rozwijanie wiedzy i Taniec Irlandzki. Następnie w 2005 roku, wziął udział w warsztatach Tańca Izraelskiego i zafascynował się tym tańcem. Zdobytą przez lata wiedzę, dziś sam przekazuje innym.

 

Patronat nad wydarzeniem objął Wirtualny Stetl

Zajęcia:

12:00 - 13:00 - Pierwsza godzina

13:00 - 13:30 - Przerwa, na kawę, rozmowę, odpoczynek :)

13:30 - 14:30 - Druga godzina